Trądzik niemowlęcy? Nie panikuj młody rodzicu!

 

dziecięca pielęgnacjaNiezwykłe i wyjątkowe pojawienie się nowego członka rodziny często wiąże się nie tylko z radością, ale również ze stresem. Szczególnie w środowisku młodych rodziców, którzy dopiero uczą się tego jak sprawować opiekę nad maleństwem, które staje się dla nich całym światem. Pewne obawy w pierwszych dniach życia dziecka może wzbudzać tak zwany trądzik niemowlęcy. W tym artykule dowiesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć na ten temat, a także – co nawet ważniejsze – zrozumiesz, że nie ma powodów do obaw. Kiedy może pojawić się trądzik niemowlęcy? Nazwa trądzik niemowlęcy sugeruje, iż pojawia się on wyłącznie w pierwszych chwilach życia naszego maleństwa. Niekoniecznie jednak tak się dzieje. Występują bowiem dwa rodzaje tej dolegliwości. Pierwszy rodzaj to tak zwany trądzik noworodkowy, który rzeczywiście może pojawić się na skórze malucha tuż po narodzinach. Zazwyczaj jest to okres obejmujący około trzy tygodnie od porodu. Drugi rodzaj tego typu wysypki to trądzik niemowlęcy, który znika po około czterech miesiącach licząc od narodzin dziecka. Po wspominanym okresie nasza pociecha nie powinna więcej borykać się z tego rodzaju przypadłością.

W razie jakichkolwiek wątpliwości warto wybrać się do lekarza rodzinnego, który stanowczo rozwieje wątpliwości zatroskanych rodziców. Większość przypadków rozwiązuje się jednak sama, a trądzik znika na czas całego dzieciństwa. Inna jego odmiana pojawi się oczywiście w okresie dojrzewania, kiedy to burza hormonów sprawi, iż na twarzy naszego dziecka ponownie pojawią się niedoskonałości. Wtedy niezwłocznie należy udać się do dermatologa. Najłatwiej bowiem zapobiec trądzikowi młodzieńczemu już w zarodku. Jest to jednak rada na daleką przyszłość, ponieważ od czasu wysypki jaką jest trądzik młodzieńczy do okresu dojrzewania przed młodym rodzicem długa, usłana wyzwaniami droga, którą będzie kroczył razem z dorastającym maleństwem.

Trądzik niemowlęcy – dlaczego powstaje?

dziecięca ceraJako młody rodzic z pewnością zastanawiasz się skąd biorą się zmiany skórne na twarzyczce tak malutkiego dziecka. Niestety nie odpowiemy skrupulatnie i dokładnie na to pytanie. Dlaczego tak się nie stanie? To proste. Sami naukowcy i lekarze nie są tego pewni. Niektórzy z nich winy – czy też może należałoby raczej powiedzieć powodu – upatrują w hormonach, które docierają do dziecka, gdy te jeszcze znajduje się w brzuchu swojej matki. Inni podważają tę teorię i szukają w innych miejscach. Winą obarczają więc na przykład czynniki zewnętrzne. Przyczyna nie wydaje się jednak aż tak bardzo istotna, ponieważ – jak wspomnieliśmy już nieco wcześniej – trądzik niemowlęcy znika w zasadzie tak szybko jak się pojawia. Więcej na ten temat można przeczytać na podstronie portalu Medship - http://www.medship.pl/tradzik-niemowlecy - zajmującym się tematyką problemów skórnych. W prawie wszystkich przypadkach nie ma powodu do niepokoju. W pozostałych z pewnością z pomocą przyjdzie doświadczony i zaufany lekarz, który rozwiąże problem.

Jak dziecko reaguje na trądzik niemowlęcy?

Droga mamo i drogi tato! Nie musicie przejmować się tym, że wasze maleństwo odczuje jakiekolwiek niedogodności związane z wystąpieniem u niego tego rodzaju wysypki. Trądzik niemowlęcy z pewnością nie jest bolesny. Nie powoduje także jakiegokolwiek rodzaju swędzenia, dlatego dziecko nie odczuwa jego obecności. Ponadto trądzik niemowlęcy pojawia się wyłącznie w okolicach twarzy – głównie na czole, policzkach i brodzie. Dlatego w zasadzie jako rodzice cały czas możecie kontrolować jego przebieg. Warto pamiętać, by kontrolować czas jego występowania i po kilku tygodniach – jeśli nie zauważymy żadnych zmian – skonsultować się z lekarzem naszej małej pociechy.

Czy trądzik niemowlęcy trzeba leczyć?

U większości dzieci trądzik niemowlęcy zwyczajnie przemija. Skóra robi się przyjemna w dotyku i gładka. W takich przypadkach jakiekolwiek leczenie nie ma oczywiście najmniejszego sensu. Jeśli jednak trądzik niemowlęcy nie kończy się po kilku tygodniach od narodzin dziecka, należy zgłosić się – co wielokrotnie podkreślaliśmy i z uwagi na dobro dziecka będziemy podkreślać – do lekarza rodzinnego lub specjalisty. Doktor może przepisać na przykład odpowiedni do wieku dziecka krem lub maść. Takie specyfiki zawierają bowiem substancje łagodzące, które naturalnie poprawią stan skóry naszego maleństwa. Niekiedy wystarczy na przykład konsultacja z farmaceutą w aptece. Ważne jest także to, by zadbać od pierwszego dnia życia dziecka o odpowiednią higienę. Ta ostatnia wpływa bowiem nie tylko na stan twarzy niemowlaka, ale również na całe jego delikatne ciało.

Jak widzisz trądzik niemowlęcy to przypadłość, nad którą wspólnie z lekarzem rodzinnym możesz zapanować. Jego występowanie nie jest problemem jednostkowym, dotyczy bowiem znacznej ilości nowonarodzonych dzieci. Pamiętaj, że spokój i opanowanie w przypadku każdej choroby jest najważniejszy. Konsultacje z profesjonalnym i zaufanym specjalistą zawsze są najlepszym rozwiązaniem. W wychowywaniu dziecka nie kieruj się więc impulsami i zdenerwowaniem. W sytuacjach podbramkowych zwalcz wzburzenie i niepokój i zadbaj o dobrobyt i bezpieczeństwo malutkiej pociechy.

 

Popularne treści

Kilka słów o oknach dachowych

Okna dachowe to elementy wyposażenia domu, które są niezwykle istotne. Wybór takiego okna może okazać się nie lada wyzwaniem, zwłaszcza dla osób, które wcześniej nie miały z nimi styczności. Na rynku istnieje mnóstwo modeli i jak z tej masy wybrać właśnie to, które będzie dla nas odpowiednie? Oto kilka faktów, które mogą okazać się pomocne.

Czytaj więcej...

Nienudny Poznań

Jak wielu z nas oglądając jakiś film zastanawia się, gdzie był realizowany? Raczej niewielu. Niestety. Kręcenie zwłaszcza prestiżowych produkcji jest dla miasta wyjątkowo ważnym chwytem marketingowym. Film nagrywany w danym mieście odkrywa jego najpiękniejsze zakątki, które zarówno dla mieszańców, jak i przyjezdnych, mogły pozostawać obce. W Polsce jest mnóstwo miast, które zasługują na szczególną uwagę, obfitują w piękne, niepowtarzalne miejsca, które dla ich mieszkańców pozostają nieodkryte.

Czytaj więcej...