Biura – wynajmować czy kupować?

 

biura na wynajemProwadzenie własnej działalności gospodarczej wymaga elastyczności i podejmowania szeregu trudnych decyzji, jednak jedną z podstawowych kwestii jest zawsze pytanie o to czy lepszym rozwiązaniem jest wynajęcie odpowiedniego lokalu czy też zainwestowanie w siedzibę własnościową, którą swobodnie można by było rozporządzać. Zwolenników i przeciwników obu opcji jest niemal tak samo, ponieważ o odpowiednim wyborze decyduje zwykle wiele czynników, z typem prowadzonej przez siebie działalności na czele. Odpowiedź na pytanie o tym własności lokalu tylko pozornie wydaje się banalna i oczywista, ponieważ każda z opcji posiada swoje plusy i minusy. Nie zawsze w końcu zakup biura musi równać się doskonale podjętej decyzji. Przedsiębiorca musi więc uwzględnić takie aspekty, jak chociażby obroty firmy, jest potencjał, rozwój, zaplecze technologiczne i personalne oraz zasięg działalności. Inne potrzeby będzie miała niewielka kawiarnia, a inne dynamicznie rozwijająca się agencja reklamowa, dlatego też znalezienie biura w atrakcyjnej lokalizacji nie musi być wcale tak oczywiste, jak w pierwszej chwili mogłoby się wydawać.

Przywiązanie do własności jest w naszym kraju bardzo istotne, jednak w przypadku działalności gospodarczej przedsiębiorcy zdecydowanie wolą wynajmować. Dlaczego? Dlatego, że z jednej strony biurowy rynek deweloperski ciągle jeszcze raczkuje, z drugiej zaś w okresie destabilizacji gospodarczej mobilność i elastyczność wydaje się być bardziej przemyślaną strategią. Oczywiście lokale własnościowe są cennym majątkiem wchodzącym w skład całej firmy, jednak ciągle rzadko można znaleźć lokale w atrakcyjnym otoczeniu. Choć najwięcej ofert dotyczy budynków mieszkalnych, coraz więcej miejskich inwestycji nastawionych jest przede wszystkim na architekturę biurową. Przykładem może być chociażby Poznań, posiadający dzisiaj obiekty takie jak biurowce czyli w pełni wyposażone i komfortowe zabudowania dostosowane do potrzeb i oczekiwań nawet najbardziej wymagających przedsiębiorców. Lokale te stanowią wysokiej klasy pomieszczenia dające swobodę w przypadku zarządzania przestrzenią, co bez wątpienia jest wyjątkowo cenne w przypadku wszystkich firm nastawionych na dynamiczny rozwój. Trudno zakładać, że agencja reklamowa poszerzająca stale swoją ofertę i powiększająca swoje zaplecze o kolejne urządzenia i nowinki technologiczne, będzie w stanie przeprowadzać się kilka razy w ciągu kilku lat. Przeprowadzki są zresztą niekorzystne z punktu widzenia klientów, ponieważ dotarcie do innych z informacjami o nowym adresie siedziby może w niektórych sytuacjach być niemożliwe. Czasami jednak zmiany są konieczne, szczególnie wtedy, kiedy dotychczasowa przestrzeń okaże się za mała.

korporacjaOczywiście wynajem często wiąże się z rabatami, zwłaszcza wtedy, kiedy firma decyduje się na dłuższą współpracę z zarządcą budynku. Czasami jednak może się okazać, że zakup jest bardziej opłacalny, zwłaszcza w dłuższej perspektywie. Rozwiązaniem mogą być oczywiście wspomniane już nowoczesne obiekty biurowe, dzięki którym możliwe jest łączenie ze sobą kilku mniejszych biur lub też dowolne manipulowanie strefami pracy. Jedne przedsiębiorstwa zdecydowanie lepiej działają w przestrzeniach otwartych typu open space, a inne w przestrzeniach zamkniętych, dlatego też sprawa wydaje się być kwestią całkowicie indywidualną. Zakup lokalu wiąże się zwykle z wysokimi kosztami, jednak wydatek jest jednorazowy. Czasami może się okazać, że kupno jest zdecydowanie bardziej opłacalne, niż wynajęcie biura, zwłaszcza w przypadku tych obiektów, które wymagają regularnego płacenia wyjątkowo wysokich czynszów. Koszt jest tutaj jednym z najważniejszych czynników decydujących o wyborze biura, ponieważ bardzo często małych przedsiębiorców nie stać na swobodne dysponowanie budżetem. Z myślą o takich osobach powstają nowe inwestycje umieszczane na obrzeżach miast lub też w dzielnicach nieco oddalonych od ścisłych centrów, dzięki czemu miasto ma możliwość wzbogacania swojej oferty biurowej oraz przestrzeni o kolejne biznesowe dzielnice, a centra są odciążane przez pojazdy i firmy. Analizy branżowe pokazują, że wynajem lokali użytkowych najwyższe jest w stolicy, na co bez wątpienia ma wpływ dostęp do ekskluzywnych biur oraz obecności największych firm, nastawionych na działalność ogólnokrajową i zagraniczną. Mniejsze miasta posiadają zdecydowanie niższe ceny, chociaż coraz częściej widać tendencję do inwestowania w kolejne ciekawe obiekty biurowe, posiadające charakterystyczne bryły oraz zaopatrzone w innowacyjne rozwiązania technologiczne.

To, czy lokal biurowy kupować czy wynajmować uzależnione jest od wielu czynników, dlatego też można uznać, że jest to przede wszystkim sprawa indywidualna, związana z charakterem prowadzonej przez siebie działalności. Wiele zależy od dochodów firmy, kosztów związanych z wynajmem oraz dodatkowymi opłatami, a także perspektywami dalszego rozwoju. Zainwestowanie w zakup pomieszczenia własnościowego może być jednak dobrym posunięciem zwłaszcza tam, gdzie lokalizacja jest wyjątkowo atrakcyjna. Zawsze można ją przecież podnająć lub sprzedać, z zyskiem dla swojej firmy.

 

Popularne treści

Kilka słów o oknach dachowych

Okna dachowe to elementy wyposażenia domu, które są niezwykle istotne. Wybór takiego okna może okazać się nie lada wyzwaniem, zwłaszcza dla osób, które wcześniej nie miały z nimi styczności. Na rynku istnieje mnóstwo modeli i jak z tej masy wybrać właśnie to, które będzie dla nas odpowiednie? Oto kilka faktów, które mogą okazać się pomocne.

Czytaj więcej...

Nienudny Poznań

Jak wielu z nas oglądając jakiś film zastanawia się, gdzie był realizowany? Raczej niewielu. Niestety. Kręcenie zwłaszcza prestiżowych produkcji jest dla miasta wyjątkowo ważnym chwytem marketingowym. Film nagrywany w danym mieście odkrywa jego najpiękniejsze zakątki, które zarówno dla mieszańców, jak i przyjezdnych, mogły pozostawać obce. W Polsce jest mnóstwo miast, które zasługują na szczególną uwagę, obfitują w piękne, niepowtarzalne miejsca, które dla ich mieszkańców pozostają nieodkryte.

Czytaj więcej...