Internista – lekarz pierwszego kontaktu

 

Dolegliwości związane z ciałem człowieka nierzadko bardzo niejednoznacznie wskazują, z jakim problemem się borykamy. W takich przypadkach niezbędna staje się zatem wizyta u tak zwanego lekarza pierwszego kontaktu, czyli innymi słowy u internisty. Wspomniany specjalista zajmuje się szeroko pojętymi schorzeniami związanymi z narządami wewnętrznymi. Fakt ten powoduje, że w gabinecie internistycznym może pojawić się zarówno osoba narzekająca na ból stawów, jak i pacjent ze zwykłym bólem gardła czy dolegliwościami związanymi nawet z poczuciem zwykłego osłabienia. Po wstępnym wywiadzie internista decyduje, na jakie badania specjalistyczne indywidualny pacjent powinien zostać wysłany. Zazwyczaj początkowo są to badania krwi czy moczu, jednak w niektórych sytuacjach internista odsyła pacjentów do gabinetów specjalistycznych. Na przykład do ginekologa, radiologa czy chirurga.

Na jakie badania najczęściej wysyła internista

Wizyta u internisty rozpoczyna się – jak zresztą w przypadku każdego gabinetu lekarskiego – od przeprowadzenia odpowiedniego wywiadu. Lekarz przede wszystkim musi dowiedzieć się, z jakim problemem pacjent pojawił się w jego gabinecie. W przypadku lekarza pierwszego kontaktu często wykonywane jest także podstawowe badanie. Doktor może zważyć pacjenta i sprawdzić jego podstawowe funkcje życiowe. Po wstępnym badaniu i ewentualnej diagnozie lekarz internista ma dwa wyjścia. Może odesłać pacjenta do specjalisty takiego jak urolog czy ginekolog bez skierowania na dalsze badania lub też zlecić wykonanie badania krwi czy moczu. W zależności od decyzji internisty otrzymane przez pacjenta wyniki trafiają ponownie do gabinetu internistycznego lub od razu do poleconego lekarza specjalisty. Warto podkreślić, że interniści posiadają bardzo interesujące stowarzyszenie.

Czym jest Towarzystwo Internistów Polskich

Lekarze interniści posiadają własne stowarzyszenie, które skupia specjalistów zajmujących się oczywiście chorobami wewnętrznymi. Warto podkreślić, że Towarzystwo Internistów Polskich (bo tak nazywa się od 1923 roku stowarzyszenie) działa formalnie od roku tysiąc dziewięćset szóstego, czyli ponad sto lat. Ciekawostką może być fakt, iż początkowo towarzystwo nosiło inną nazwę. Było to mianowicie Towarzystwo Internistów Ziem Polskich. Innym ciekawym faktem dotyczącym stowarzyszenia jest posiadanie przez to ostatnie własnego czasopisma. Polskie Archiwum Medycyny Wewnętrznej to magazyn wydawany przez zespół internistów raz w miesiącu. Oprócz działalności prasowej lekarze organizują także różnego rodzaju zjazdy i wystąpienia, na których interniści z całego kraju (a nierzadko także z zagranicy) mogą podzielić się ze sobą najnowszymi odkryciami dotyczącymi profilaktyki oraz leczenia związanych oczywiście z chorobami wewnętrznymi. Warto również podkreślić, że struktury TIP są bardzo zorganizowane, dzięki czemu towarzystwo prężnie działa od lat. Najważniejsze funkcje sprawowane w ramach stowarzyszenia to między innymi funkcje prezesa, wiceprezesa, sekretarza, skarbnika czy redaktora naczelnego wspomnianego czasopisma.

Jak znaleźć dobrego internistę

Każdy specjalista, do którego decydujemy się wybrać powinien przede wszystkim wzbudzać w nas zaufanie. Dzięki rozwiązaniom dwudziestego pierwszego wieku udając się na wizytę nie musimy spodziewać się przysłowiowego kota w worku. Jak zatem sprawdzić, który lekarz spełni nasze oczekiwania. Podstawowym źródłem informacji jest oczywiście rodzina i przyjaciele, którym w największym stopniu możemy w tym kontekście zaufać. Alternatywą są z kolei źródła internetowe. Odpowiedzią na nasze pytania mogą być – oprócz stron, na których znajdziemy informacje o lekarzu oraz ocenę internautów – różnego rodzaju fora internetowe. Te ostatnie poświęcone są różnym specjalizacjom medycznym. Oprócz internistów znajdziemy w takich miejscach wiadomości na temat mniej lub bardziej sprawdzonych ginekologów czy chirurgów. Wspomniane źródła są cenne, jednak należy w dziewięćdziesięciu procentach traktować je z przymrużeniem oka. Subiektywizm oraz charakter może bowiem wpływać na indywidualne odczucia związane z wizytą. Co więcej, anonimowe informacje w sieci mogą być elementem tak zwanego czarnego pijaru, dzięki któremu jakiś lekarz oczernia swojego konkurenta. Działania pijarowskie mogą być oczywiście prowadzone w drugą stronę. Niektórzy lekarze za pomocą źródeł internetowych sami wystawiają sobie dobre opinie. W efekcie końcowym najpewniejsze informacje napłyną do nas od zaufanych osób w świecie rzeczywistym.

Zawód internisty jest bardzo skomplikowany i odpowiedzialny, ponieważ lekarz pierwszego kontaktu w dużej mierze każdego dnia decyduje o życiu swoich pacjentów. Niektóre schorzenia wykryte przez internistę w odpowiednim czasie pozwalają szybko i skutecznie wyleczyć daną osobę. Należy mieć przy tym świadomość tego, że w pięćdziesięciu procentach odpowiedzialność za swoje zdrowie ponosi człowiek. Obserwacja swojego ciała i zgłaszanie niepokojących dolegliwości tak szybko, jak to tylko możliwe znacznie ułatwi pracę internisty i pomoże postawić mu odpowiednią diagnozę. Współpraca pacjenta z lekarzem musi się zresztą pojawić w przypadku każdego specjalisty. Bez względu na to, czy mamy do czynienia z internistą, radiologiem, endokrynologiem czy ginekologiem.  

 

Popularne treści

Kilka słów o oknach dachowych

Okna dachowe to elementy wyposażenia domu, które są niezwykle istotne. Wybór takiego okna może okazać się nie lada wyzwaniem, zwłaszcza dla osób, które wcześniej nie miały z nimi styczności. Na rynku istnieje mnóstwo modeli i jak z tej masy wybrać właśnie to, które będzie dla nas odpowiednie? Oto kilka faktów, które mogą okazać się pomocne.

Czytaj więcej...

Nienudny Poznań

Jak wielu z nas oglądając jakiś film zastanawia się, gdzie był realizowany? Raczej niewielu. Niestety. Kręcenie zwłaszcza prestiżowych produkcji jest dla miasta wyjątkowo ważnym chwytem marketingowym. Film nagrywany w danym mieście odkrywa jego najpiękniejsze zakątki, które zarówno dla mieszańców, jak i przyjezdnych, mogły pozostawać obce. W Polsce jest mnóstwo miast, które zasługują na szczególną uwagę, obfitują w piękne, niepowtarzalne miejsca, które dla ich mieszkańców pozostają nieodkryte.

Czytaj więcej...