Łazienka dla dziecka

 

Kilkuletnie dziecko stara się chłonąć każdy dostępny mu element świata rzeczywistego. Nauka w tym okresie życia jest dla naszych pociech nie tylko obowiązkiem, ale także przyjemnością. Warto zadbać zatem o to, by ułatwić im widzenie świata w każdym możliwym calu. Bardzo ważnym elementem rzeczywistości kilkulatka jest między innymi łazienka. To właśnie tam dziecko uczy się przecież takich czynności jak szczotkowanie zębów, mycie ciała i włosów czy chociażby ubieranie. Choć wielu rodziców zdaje sobie sprawę z tego, że odpowiednio zaaranżowana łazienka w przypadku małych dzieci jest ważna, niewielu z nich wie jakie kroki należy w tym kierunku podjąć. Okazuje się, że inspiracje i pomysły leżą na ulicy, a więc należy je tylko podnieść. Dookoła nas – szczególnie w dobie dwudziestego pierwszego wieku – źródła aranżacyjne spotykamy zatem na każdym kroku. Możemy je znaleźć w czasopismach poświęconych aranżacji wnętrz lub w internecie na różnych stronach internetowych (tworzonych zarówno przez zawodowych architektów i projektantów, jak i przez pasjonatów zajmujących się aranżacją wyłącznie hobbystycznie). Jakie rozwiązania warto zatem wprowadzić w łazience przedszkolaka? Okazuje się, że wiele z nich wpływa nie tylko na komfort, ale także na bezpieczeństwo maluchów przebywających w łazience.

Kolor i kształt to podstawa w łazience dziecięcej

Łazienka, w której przebywają dzieci powinna być przede wszystkim kolorowa. Dzięki prostym zabiegom związanym z kolorystyką można dość łatwo zachęcić dzieci do przebywania w toalecie. Z reguły część kilkuletnich pociech woli przebywać na dworze lub w swoim pokoju, aniżeli w łazience, w której na pierwszy rzut oka nie ma niczego fajnego do roboty. Należy zatem zadbać o to, by dziecko szybko i na długo swoje zdanie zmieniło. Największe pole do popisu dają dla przykładu płytki ceramiczne, na których specjalnym sprayem można namalować różnego rodzaju obrazki i widoki. Można w tym zakresie skorzystać ze specjalnych szablonów znalezionych chociażby w internecie. Rynek oferujący armaturę jest dzisiaj bardzo bogaty, dlatego łazienki dziecięce mogą zostać wyposażone także w kolorowe wanny i umywalki o niecodziennych kształtach. Jeśli chodzi o płytki ceramiczne ceny są dzisiaj bardzo przystępne, szczególnie w sklepach internetowych. Warto oczywiście pamiętać również o dodatkach.

Dodatki mogą zdziałać cuda

Naklejki na ścianę, kolorowa zasłona prysznicowa, wieszaki o interesujących kształtach... w przypadku łazienki szybko można poddać się magii wielobarwnych dodatków, które dodatkowo pełnią również funkcje praktyczne. Jeśli łazienka ma okno, warto zadbać także o kolorowe zasłony. Najlepiej kupować wszystko w odcieniach pasujących do płytek ceramicznych czy armatury. W ten sposób szybko i skutecznie możemy stworzyć dziecku naprawdę wyjątkową przestrzeń, w której nauka mycia zębów, wieczorna kąpiel czy poranne ubieranie nie będą problemem, a staną się dla dziecka świetną zabawą.

Elementy wpływające na bezpieczeństwo dziecka

Łazienka mimo swoich możliwości aranżacyjnych jest również przestrzenią nieco niebezpieczną dla dziecka. Szczególnie wtedy, gdy nasza pociecha uwielbia być w ruchu i nie zawsze zważa na to, co dzieje się dookoła. Jeśli chodzi o łazienkę, największym problemem jest podłoga, na której łatwo się poślizgnąć, gdy z wanny lub umywalki wyleje się woda. Wyjścia są dwa. Na rynku można dzisiaj po pierwsze znaleźć płytki ceramiczne wykonane z elementów antypoślizgowych. Te są jednak w powszechnym mniemaniu trudniejsze w utrzymaniu czystości, dlatego częściej wybiera się standardowe płytki ceramiczne. Drugim sposobem jest zakupienie specjalnych dywaników antypoślizgowych, które można umieścić przy wannie lub umywalce. Często takie produkty mają ciekawe kształty (delfinki, serca, kwiaty), dlatego interesująco wyglądają porozmieszczane w kilku miejscach, dodatkowo amortyzując też ewentualny upadek dziecka.

Łazienka tematyczna

Bardzo ciekawym pomysłem na urządzenie łazienki jest łazienka tematyczna. W tym przypadku w dużej mierze liczy się inicjatywa dziecka oraz rodziców. Aranżowana przestrzeń może stać się plażą na rajskiej wyspie lub statkiem podwodnym. Wszystko zależy od tego, na jaką opcję zdecydują się domownicy. Dużą rolę w łazience tematycznej pełnią dodatki.

Każda łazienka dla dziecka powinna łączyć w sobie zarówno elementy estetyczne, jak i elementy wpływające na bezpieczeństwo dzieci. Dzisiejsze aranżacje tego typu wcale nie są trudne, ponieważ na rynku można znaleźć produkty spełniające niejednokrotnie oba wymagane punkty. Podstawowym elementem wpływającym na bezpieczeństwo dziecka w łazience są wszelkiego rodzaju przedmioty antypoślizgowe, takie jak chociażby chodniczek wyłożony przy wannie lub prysznicu. Warto zadbać o taki produkt także w okolicach umywalki, ponieważ dziecko z natury często chlapie wodą na podłogę, co w efekcie końcowym może wywołać upadek. Doskonałym sposobem na aranżację wnętrza jest oczywiście łazienka tematyczna. Wszystko zależy od inwencji i pomysłu rodziców oraz dzieci, ponieważ te ostatnie także powinny brać udział w urządzaniu wspomnianej przestrzeni.  

 

Popularne treści

Kilka słów o oknach dachowych

Okna dachowe to elementy wyposażenia domu, które są niezwykle istotne. Wybór takiego okna może okazać się nie lada wyzwaniem, zwłaszcza dla osób, które wcześniej nie miały z nimi styczności. Na rynku istnieje mnóstwo modeli i jak z tej masy wybrać właśnie to, które będzie dla nas odpowiednie? Oto kilka faktów, które mogą okazać się pomocne.

Czytaj więcej...

Nienudny Poznań

Jak wielu z nas oglądając jakiś film zastanawia się, gdzie był realizowany? Raczej niewielu. Niestety. Kręcenie zwłaszcza prestiżowych produkcji jest dla miasta wyjątkowo ważnym chwytem marketingowym. Film nagrywany w danym mieście odkrywa jego najpiękniejsze zakątki, które zarówno dla mieszańców, jak i przyjezdnych, mogły pozostawać obce. W Polsce jest mnóstwo miast, które zasługują na szczególną uwagę, obfitują w piękne, niepowtarzalne miejsca, które dla ich mieszkańców pozostają nieodkryte.

Czytaj więcej...