Rodzaje kominków

 

Ogień w zasadzie od zawsze towarzyszył człowiekowi. I choć niegdyś (w czasach prehistorycznych) kojarzył się z nieokiełznanym i niebezpiecznym żywiołem, przy odpowiednim zastosowaniu oraz zachowanej dozie bezpieczeństwa stał się przede wszystkim źródłem ciepła, bezpieczeństwa i poczucia komfortu. Nic zatem dziwnego, że coraz częściej chcemy, by ów żywioł towarzyszył nam również w przestrzeni domowej. Idealnym rozwiązaniem w tym kontekście jest oczywiście montaż wybranego przez siebie kominka. Wbrew pozorom nie jest to jednak wcale takie łatwe. Problem leży głównie w niewiedzy osób chcących zamontować sobie wymarzone „domowe ognisko” w swoim mieszkaniu czy domu jednorodzinnym. Warto zatem wiedzieć, jakie produkty dostępne są na chwilę obecną na rynku, a także które z nich opłaca się wybrać w konkretnej sytuacji. Niestety nierzadko sytuacja nie pozwala bowiem skorzystać ze wszystkich na pozór dostępnych opcji. Jak zatem zabrać się za poszukiwanie idealnego kominka do swojego domu?

Warto przede wszystkim skupić się na najbardziej popularnych modelach pojawiających się na rynku od lat. Niektóre z nich zachwycają nowoczesnością, inne plusy zdobywają głównie dzięki tradycyjności. Obecnie największych zainteresowaniem cieszą się przede wszystkim tradycyjne wkłady kominkowe, kominki elektryczne oraz – hit ostatnich kilku lat – tak zwane biokominki.

Tradycyjne wkłady kominkowe – bezpieczeństwo domowników to podstawa

Tradycyjne kominki montowane w domach powinny być zakładane przez profesjonalne osoby z doświadczeniem. W przypadku takich urządzeń nie należy działać na własną rękę, ponieważ założenie instalacji kominowej czy też budowa komina zapewnią w efekcie końcowym bezpieczeństwo każdego domownika. Szczególnie ważna staje się oczywiście wspomniana instalacja. Dzięki niej wydzielane spaliny mogą dostać się wybudowanym tunelem do komina, a stamtąd poza przestrzeń domową. Należy również dobrać odpowiednio solidne materiały do budowy komina. Ten ostatni nierzadko musi wytrzymać bardzo wysoką temperaturę, ponieważ wytwarzane ciepło może wynosić nawet do kilkuset stopni. Posiadanie tradycyjnego kominka niewątpliwie ma swoje zalety. Realistyczny ogień w zimowe wieczory z pewnością znacznie uatrakcyjnia domowe otoczenie. Warto jednak wiedzieć, że oprócz takich kominków na rynku pojawiają się również interesujące alternatywy.

Biokominek – kominek ekologiczny na miarę dwudziestego pierwszego wieku

Kominki tego typu charakteryzują się przede wszystkim tym, iż są opalane płynnym lub żelowym paliwem wykonanym na bazie alkoholu. Jest to szczególnie istotne ze względu na to, iż tego rodzaju paliwo podczas spalania nie wytwarza – tak jak robi to kominek tradycyjny – dymu. W efekcie po wypaleniu ognia w kominku nie pojawia się również popiół. Taki kominek sprawdza się idealnie w przestrzeniach, w których nie ma możliwości dobudowania instalacji kominowej. Okazuje się zatem, że kominek mogą mieć nie tylko osoby budujące nowy dom (i mogące z góry zaprojektować instalację oraz lokalizację kominka), ale także mieszkańcy domów z rynku wtórnego (gdzie nie ma możliwości przebudowy) czy mieszkańcy zwykłych bloków mieszkalnych. Palący się ogień nie tylko nie produkuje dymu czy popiołu, ale nie wydziela również żadnego zapachu. W ten sposób domownicy oprócz przytulnego nastroju nie muszą borykać się z minusami posiadania kominka. Co więcej, brak instalacji kominowej pozwala dowolnie przestawiać biokominek. Nie ma w tym przypadku żadnych niewygodnych ograniczeń aranżacyjnych.

Kominek elektryczny – idealny do mieszkania w bloku

Biokominki to wspaniała opcja dla osób nieposiadających dużego domu. Warto jednak wspomnieć o innych urządzeniach charakteryzujących się podobną specyfiką. Wydaje się zatem, że dobrą alternatywą dla biokominków są tak zwane kominki elektryczne. Podobnie jak w przypadku ekologicznych kominków, także te urządzenia idealnie nadadzą się do przestrzeni zlokalizowanych w blokach mieszkalnych. Działanie „domowego ogniska” elektrycznego jest możliwe dzięki elektryczności, dlatego montaż kominka polega na doprowadzeniu kabla do gniazda elektrycznego. Na kominki elektryczne decydują się zatem osoby szukające przede wszystkim wygody. Budowa komina czy instalacji kominowej z pewnością w tym przypadku jest absolutnie zbędna. Podobnie jest zresztą z zakupem rozpałki czy specjalną obudową. Obsługa kominka elektrycznego nie wymaga wyżej wymienionych elementów, a ogień rozpala się zazwyczaj przy pomocy guzika lub pilota. Wszystko zależy zatem od indywidualnych upodobań. Jedni upatrują w kominkach elektrycznych źródła bezpieczeństwa, inni decydują się na kominki tradycyjne. Nie ulega jednak wątpliwości, że te pierwsze stają się coraz bardziej popularne. Jeśli chodzi o elektryczne kominki Leszno jest dla przykładu miastem, w którym oferowane są ciekawe produkty tego typu.

Kominek w domu z pewnością znacznie urozmaica zaaranżowaną przestrzeń. Na rynku można znaleźć dość dużo modeli określonych urządzeń grzewczych, dlatego przed dokonaniem wyboru warto dobrze się zastanowić. W efekcie końcowym chodzi przecież o to, by było nie tylko bezpiecznie i praktycznie, ale również przytulnie, komfortowo i wyjątkowo.  

 

Popularne treści

Kilka słów o oknach dachowych

Okna dachowe to elementy wyposażenia domu, które są niezwykle istotne. Wybór takiego okna może okazać się nie lada wyzwaniem, zwłaszcza dla osób, które wcześniej nie miały z nimi styczności. Na rynku istnieje mnóstwo modeli i jak z tej masy wybrać właśnie to, które będzie dla nas odpowiednie? Oto kilka faktów, które mogą okazać się pomocne.

Czytaj więcej...

Nienudny Poznań

Jak wielu z nas oglądając jakiś film zastanawia się, gdzie był realizowany? Raczej niewielu. Niestety. Kręcenie zwłaszcza prestiżowych produkcji jest dla miasta wyjątkowo ważnym chwytem marketingowym. Film nagrywany w danym mieście odkrywa jego najpiękniejsze zakątki, które zarówno dla mieszańców, jak i przyjezdnych, mogły pozostawać obce. W Polsce jest mnóstwo miast, które zasługują na szczególną uwagę, obfitują w piękne, niepowtarzalne miejsca, które dla ich mieszkańców pozostają nieodkryte.

Czytaj więcej...