Zalety i wady wynajmowanych mieszkań

Kupno własnego mieszkania to ogromny wydatek dla młodego człowieka, dlatego osoby zakładające rodziny oraz wkraczające w dorosłość początkowo decydują się na wynajem nieruchomości mieszkalnej. Na rynku można dzisiaj znaleźć bardzo różne lokale mieszkalne przeznaczone na wynajem. Więcej tego typu obiektów z pewnością znajduje się w dużych miastach, gdzie z roku na rok budowane są kolejne mieszkania deweloperskie. Bardzo często właściciele takich lokali nabywają je stricte pod wynajem. Jeśli decydujemy się na wynajęcie mieszkania, powinniśmy poznać wszystkie najważniejsze wady i zalety takiego rozwiązania. Jak się okazuje, znalezienie odpowiedniej nieruchomości wcale nie jest takie proste. Nawet wtedy, gdy możemy przebierać w znalezionych ogłoszeniach.

Mobilność osób wynajmujących mieszkanie

Możliwość szybkiej zmiany mieszkania to zaleta lokali wynajmowanych przede wszystkim dla ludzi młodych i bez zobowiązań. W wieku dwudziestu kilku lat chcemy poznawać świat, nowe środowiska i branże, dlatego zazwyczaj stosunkowo często zmieniamy miejsce pracy, podróżujemy i osiadamy w różnych miastach (nie tylko w Polsce, ale również za granicą). Posiadanie własnego mieszkania z reguły trzyma nas w ryzach. Jeśli wynajmujemy lokal, w zasadzie z dnia na dzień (jeśli pozwala na to umowa) możemy przeprowadzić się gdzie indziej. 

Brak zobowiązań kredytowych

Kupno własnego mieszkania zazwyczaj wiąże się z zaciąganiem różnych kredytów i pożyczek. Wkład własny często okazuje się niewystarczający, ponieważ wartość nieruchomości mieszkalnych jest w Polsce niezwykle duża. Jeśli wynajmujemy mieszkanie, opłaty z reguły są mniejsze niż rata kredytu. Jeśli będziemy chcieli, zamienimy lokal na tańszy, a tym samym rachunki miesięczne będą mniejsze. Raty kredytu po zakupie domu czy mieszkania niestety do czasu spłaty pozostają takie same (wyjątkiem jest sytuacja, w której decydujemy się na raty malejące; w takich przypadkach trzeba jednak posiadać większą zdolność kredytową, by bank udzielił pozwolenia na tego rodzaju spłatę). 

Płacimy na cudzą przyszłość

Z drugiej strony wieloletni wynajem nie gwarantuje nam żadnej przyszłości. Z roku na rok płacimy komuś, spłacamy kredyt właściciela i jednocześnie nie zapewniamy sobie żadnej stabilizacji. Warto zatem pamiętać, że wynajem powinien być rozwiązaniem krótkoterminowym, najwyżej kilkuletnim. Zdobycie pewnej i dobrze płatnej pracy zapewnia nam stabilność finansową, dlatego w takim momencie życia warto zastanowić się nad zakupem własnej nieruchomości mieszkalnej bądź też nad budową domu jednorodzinnego. 

Koszty utrzymania nieruchomości

Wynajmując mieszkanie, nie musimy martwić się jego stanem technicznym. Za wszystkie naprawy i modernizacje – przynajmniej w teorii – odpowiedzialny jest właściciel. Nierzadko zdarza się jednak, że ten ostatni mieszka daleko i niechętnie odwiedza lokatorów. Jeśli pokrywa rachunki za naprawy, wszystko jest w porządku. Gorzej, gdy unika odpowiedzialności i wszystkie ewentualne koszty spadają na aktualnych domowników. Z takiego mieszkania lepiej się wyprowadzić. Jeśli chodzi z kolei o standardowe opłaty ponoszone przez najemcę, jest to czynsz do spółdzielni i opłata dla właściciela.

Aranżacja mieszkania

Dla osób uwielbiających zmiany aranżacyjne w mieszkaniu, wynajem lokalu może okazać się dość niewygodny. Szczególnie wtedy, gdy właściciel nie życzy sobie zmian (np. odnośnie koloru ścian czy nawet przywieszania obrazów). Z reguły w umowie zaznacza się, że wszystkie zmiany w mieszkaniu muszą być konsultowane z jego właścicielem. W praktyce wszystko zależy od osobowości tego ostatniego. Jeśli mieszkanie kupowane jest stricte pod wynajem, tak naprawdę właścicielowi nieszczególnie zależy na jego wyglądzie. Oczywiście tak długo, jak w grę nie będzie wchodziło demolowanie pomieszczeń czy wyburzanie ścian. 

Poszukiwania mieszkania na wynajem

Najbardziej wartościowe mieszkania na wynajem oferowane są na rynku pierwotnym. Przykładem są między innymi nieruchomości znanych deweloperów. Bardzo często osoby nabywające tego typu lokale mają już swoje domy, a nowe mieszkania proponują na wynajem. Plusem nowych budynków jest duża nowoczesność, komfort oraz bezpieczeństwo. Mieszkania z rynku wtórnego z reguły charakteryzują się niższym standardem, ale z drugiej strony mogą być oczywiście nieco tańsze.

Sąsiedzi a wynajmowane mieszkanie

Jeśli wynajmujemy mieszkanie, musimy pozostawać w dobrych stosunkach z sąsiadami. Ci ostatni szybko zorientują się, że nie jesteśmy prawowitymi właścicielami lokalu. Szczególnie wtedy, gdy wynajmujemy mieszkanie z rynku wtórnego, w których co chwila zmieniają się lokatorzy. Głośna impreza może skończyć się donosem nie tylko na policję, ale również do właściciela. Zazwyczaj ten ostatni zostawia sąsiadom „na wszelki wypadek” swój numer telefonu. 

Wynajem mieszkania ma swoje wady i zalety. Jeśli decydujemy się na taką opcję mieszkaniową, powinniśmy kierować się kilkoma ważnymi zasadami. Tylko wtedy mieszkanie w cudzym domu nie będzie dla nas uciążliwe i kłopotliwe. 

Popularne treści

Kilka słów o oknach dachowych

Okna dachowe to elementy wyposażenia domu, które są niezwykle istotne. Wybór takiego okna może okazać się nie lada wyzwaniem, zwłaszcza dla osób, które wcześniej nie miały z nimi styczności. Na rynku istnieje mnóstwo modeli i jak z tej masy wybrać właśnie to, które będzie dla nas odpowiednie? Oto kilka faktów, które mogą okazać się pomocne.

Czytaj więcej...

Nienudny Poznań

Jak wielu z nas oglądając jakiś film zastanawia się, gdzie był realizowany? Raczej niewielu. Niestety. Kręcenie zwłaszcza prestiżowych produkcji jest dla miasta wyjątkowo ważnym chwytem marketingowym. Film nagrywany w danym mieście odkrywa jego najpiękniejsze zakątki, które zarówno dla mieszańców, jak i przyjezdnych, mogły pozostawać obce. W Polsce jest mnóstwo miast, które zasługują na szczególną uwagę, obfitują w piękne, niepowtarzalne miejsca, które dla ich mieszkańców pozostają nieodkryte.

Czytaj więcej...