Mieszkania dla młodych – warunki uczestnictwa

Kupno własnego mieszkania to ogromny wydatek. To właśnie kwestie finansowe bardzo często sprawiają, że zamiast nabyć własne lokum, przez wiele lat wynajmujemy mieszkanie od innych osób. Program rządowy Mieszkanie dla Młodych pojawił się w Polsce ponad roku temu. Od tego czasu skorzystało z niego wiele rodzin. Dość duże dofinansowanie ze strony państwa jest szansą na to, by zdobyć wymarzone, upragnione mieszkanie. Niestety, z programu nie mogą korzystać wszyscy. Inicjatorzy projektu wprowadzili pewne wytyczne, które należy spełnić, by otrzymać odpowiednie dofinansowanie. Przysłowiowa, papierkowa „robota” nierzadko odstrasza i sprawia, że młodzi ludzie nie chcą podejmować współpracy w ramach projektu MdM. Jak się jednak okazuje, kwestie formalne tylko na pozór okazują się skomplikowane. Jeśli spełniamy niezbędne wymagania, dość szybko będziemy mogli otrzymać klucze do wybranego mieszkania.

Do kogo kierowany jest projekt

Projekt rządowy MdM kierowany jest – jak sama nazwa wskazuje – do ludzi młodych. Udział w  programie jest możliwy do 35 roku życia. Plusem tej wytycznej jest to, że granica wiekowa dotyczy młodszego małżonka. Jeśli jedna osoba przekroczyła podany próg, małżeństwo nadal może skorzystać z dofinansowania. Projekt dotyczy nie tylko mieszkań, ale również domów jednorodzinnych. Warunkiem jest jednak zakup nieruchomości pochodzącej z rynku wtórnego. Obecnie wielu deweloperów angażuje się w program, dlatego dość łatwo znaleźć odpowiedni dom czy mieszkanie. Warto również zaznaczyć, że dofinansowania nie otrzymają osoby, które są bądź były w przeszłości właścicielami innej nieruchomości mieszkalnej. Po podpisaniu umowy lokatorzy mieszkań spółdzielczych zobowiązują się w określonym czasie do opuszczenia zajmowanych lokalów. Podobnie rzecz ma się z najemcami wynajmowanych mieszkań. Niektórym rodzinom przysługuje dodatkowe wsparcie finansowe. Na przykład osobom samotnie wychowującym dziecko bądź rodzinom wielodzietnym. Dokładne wytyczne związane z dodatkowym dofinansowaniem można znaleźć na stronie programu.

Gdzie szukać mieszkań w ramach programu MdM

Dofinansowanie w ramach programu dotyczy wyłącznie nieruchomości mieszkalnych oferowanych na rynku pierwotnym. Nowoczesne mieszkania dla młodych proponują obecnie firmy deweloperskie działające na terenie wielu polskich miast, takich jak chociażby Poznań, Wrocław czy Warszawa. Jeśli chcemy znaleźć nieruchomości w konkretnym mieście, najprościej możemy to zrobić za pośrednictwem wyszukiwarki internetowej. 

Jaki kredyt spełni warunki programu

By skorzystać z programu Mieszkanie dla młodych, należy zaciągnąć odpowiedni kredyt. Kwota pożyczki nie może być mniejsza niż pięćdziesiąt procent wartości zakupionego mieszkania. Innymi słowy, kupując mieszkanie za 200 tysięcy, musimy wziąć kredyt na przynajmniej 100 tysięcy. Co więcej, pożyczone pieniądze muszą być wypłacone w złotówkach na okres co najmniej 15 lat. Ważne jest również to, że oferta programu dotyczy wyłącznie nieruchomości wybudowanych na terenie Polski. W sieci internetowej możemy znaleźć szczegółową listę wszystkich instytucji udzielających kredytu w ramach programu Mieszkanie dla młodych. 

Krótkie podsumowanie

Otrzymanie dofinansowania na zakup mieszkania to z pewnością ciekawe rozwiązanie dla młodych osób zakładających właśnie rodzinę. Jeśli chcemy wziąć udział w programie rządowym MdM, musimy spełniać następujące warunki:

  • wiek młodszego małżonka nie może przekroczyć 35 lat,
  • wybrane mieszkanie musi być oferowane na rynku pierwotnym,
  • nie możemy być właścicielem nieruchomości mieszkalnej (niestety dofinansowanie nie przysługuje osobom, które posiadały na własność nieruchomość mieszkalną w przeszłości),
  • podjęty kredyt w złotówkach na co najmniej 15 lat,
  • kredyt stanowi 50% ceny mieszkania.

Szczegółowo opisane warunki udziału w programie znajdziemy między innymi na stronie projektu. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto kontaktować się z osobami odpowiedzialnymi za program. Zapytania można składać telefonicznie bądź drogą elektroniczną. 

Popularne treści

Kilka słów o oknach dachowych

Okna dachowe to elementy wyposażenia domu, które są niezwykle istotne. Wybór takiego okna może okazać się nie lada wyzwaniem, zwłaszcza dla osób, które wcześniej nie miały z nimi styczności. Na rynku istnieje mnóstwo modeli i jak z tej masy wybrać właśnie to, które będzie dla nas odpowiednie? Oto kilka faktów, które mogą okazać się pomocne.

Czytaj więcej...

Nienudny Poznań

Jak wielu z nas oglądając jakiś film zastanawia się, gdzie był realizowany? Raczej niewielu. Niestety. Kręcenie zwłaszcza prestiżowych produkcji jest dla miasta wyjątkowo ważnym chwytem marketingowym. Film nagrywany w danym mieście odkrywa jego najpiękniejsze zakątki, które zarówno dla mieszańców, jak i przyjezdnych, mogły pozostawać obce. W Polsce jest mnóstwo miast, które zasługują na szczególną uwagę, obfitują w piękne, niepowtarzalne miejsca, które dla ich mieszkańców pozostają nieodkryte.

Czytaj więcej...