Kross, górski czy szosowy, jaki rower wybrać dla siebie?

 

Bez wątpienia rower jest najczęściej kupowanym sprzętem sportowym na świecie. Każdego dnia jeżdżą na nim miliony osób, ponieważ jest to ekonomiczny i przyjazny środowisku środek transportu, który dodatkowo wpływa dobrze na nasze zdrowie. Jak wybrać idealny rower dla siebie? Jakie typy rowerów możemy wymienić?

Rowery górskie są stworzone do jazdy poza terenami asfaltowymi. Wyposażone są w silne koła, szerokie opony z bieżnikiem oraz amortyzatory, które łagodzą jazdę w trudnym górskim terenie. Ze względu na to, że są one bardzo wytrzymałe, a z drugiej strony także uniwersalne, wiele osób kupuje je do jazdy po mieście. Oczywiście najbardziej nadaje się do jazdy po mieście rower miejski, tak zwany holender o osłoniętych łańcuchach z bagażnikiem i koszykiem z przodu. Dobrą opcją są też rowery trekkingowe, ponieważ są świetnie wyposażone i umożliwiają jazdę w komfortowej pozycji. Góral jednak sprawdza się chyba najlepiej, ponieważ amortyzuje on wstrząsy po wysokich krawężnikach i dziurach w asfalcie, a także bruku w mieście. Z pewnością jest to najwygodniejszy rower do jazdy po mieście np. na dojazdy do pracy. Wśród rowerów górskich wyróżnia się ATB, które nadają się do amatorskiej jazdy, mają jeden amortyzator; XC – są bardziej zaawansowane i wyraźnie lżejsze, nadają się do bardziej zaawansowanej jazdy w terenie; DH – przeznaczone do downhill czyli jazdy w dół. Mają one dwa amortyzatory; FR – freeride, podobne do downhill, umożliwiają podjeżdżanie pod wzniesienia; Trail, All Mountain – są lekkie i umożliwiają jazdę ścieżkową pozwalającą na podjeżdżanie pod górki.

Rowery trekkingowe, a wśród nich najpopularniejsze – rowery kross Poznań. Ten typ roweru stanowi połączenie roweru górskiego (górala) z szosowym. Są to typowe rowery turystyczne, wyposażone w błotniki, bagażnik i dobre oświetlenie. M szersze niż szosówka, lecz węższe niż góral opony. Zapewnia bardzo wygodne położenie. Kross to rower trekkingowy, ale pozbawiony turystycznych dodatków. Można go łatwo przemienić w trekkingowy montując błotniki i bagażnik. Najlepiej sprawdzają się na ubitych, gruntowych świeżkach czy asfaltowych grogach.

Rowery szosowe są przeznaczone do jazdy po asfalcie. Posiadają gładkie, wąskie opony i charakterystycznie zagiętą kierownicę, która umożliwia zajęcia aerodynamicznej pozycji. W tych rowerach hamuje się oraz zmienia położenie za pomocą klamkomanetek. Ze względu na ramy dzielimy je na sportowe oraz endurance. Enduracje umożliwiają bardziej komfortową jazdę, a w konsekwencji pokonywanie dłuższych dystansów. Rowery szosowe są bazą dla takich rowerów jak rowery thiathlonowe, przełajowe i torowe. Rower thiathlonowy posiada geometryczną ramę, która umożliwia zajęcie jeszcze wygodniejszej pozycji,a konsekwencji jeszcze lepsze wyniki. Rowery przełajowe mają szersze opony, niż rowery przełajowe, a także inne hamulce, a także inne przełożenia. Dzięki nim sprawnie poruszasz się w mniej wymagającym terenie. Świętnie sprawdzi się do zimowych treningów. Jego odmianą jest gravel bike. Rower torowy natomiast jest podobny do szosowego i stosuje się go do ścigania się na specjalnym, zamkniętym torze. Nie posiada hamulców, ani przerzutek. 

 

Popularne treści

Kilka słów o oknach dachowych

Okna dachowe to elementy wyposażenia domu, które są niezwykle istotne. Wybór takiego okna może okazać się nie lada wyzwaniem, zwłaszcza dla osób, które wcześniej nie miały z nimi styczności. Na rynku istnieje mnóstwo modeli i jak z tej masy wybrać właśnie to, które będzie dla nas odpowiednie? Oto kilka faktów, które mogą okazać się pomocne.

Czytaj więcej...

Nienudny Poznań

Jak wielu z nas oglądając jakiś film zastanawia się, gdzie był realizowany? Raczej niewielu. Niestety. Kręcenie zwłaszcza prestiżowych produkcji jest dla miasta wyjątkowo ważnym chwytem marketingowym. Film nagrywany w danym mieście odkrywa jego najpiękniejsze zakątki, które zarówno dla mieszańców, jak i przyjezdnych, mogły pozostawać obce. W Polsce jest mnóstwo miast, które zasługują na szczególną uwagę, obfitują w piękne, niepowtarzalne miejsca, które dla ich mieszkańców pozostają nieodkryte.

Czytaj więcej...